Psychoterapie a psychiatrie
Co je to psychoanalýza a psychoterapie vycházející z psychoanalýzy? Pro koho je vhodná?
Psychoanalýza a psychoanalytická psychoterapie je léčba prostřednictvím porozumění, jejímž základem je intenzivní a jedinečná vztahová zkušenost. Používá se především ke zlepšení emočních a vztahových obtíží, a dále k léčbě duševních poruch (například úzkostných, depresivních, psychosomatických poruch, dále poruch spánku, sexuálního fungování, příjmu potravy a tělesného schématu a poruch osobnosti).Nelze vyjmenovat všechny podoby a příznaky uvedených stavů, ale patří k nim například prožitky úzkosti, převládající smutek, prázdnota, beznaděj, osamělost, nespokojenost a chybějící sebeúcta. Mohou se objevovat pocity nedostatečného naplňování svých možností, nepřiměřeného vydávání se pro druhé a opomíjení svých zájmů, hluboká nespokojenost se sebou a to často bez ohledu na objektivní úspěchy. Hluboká nedůvěra v sebe znemožňuje využití svých schopností, možnost radovat se a být na sebe pyšný. V chování se objevují opakující se vzorce ujišťování se o souhlasu okolí, kontrolování reakcí druhých a rozmanitá opatření ve snaze předejít možné kritice. Dochází k obtížnému vytváření a udržování blízkých vztahů, opakované zaplétání se do nešťastných a neuspokojivých partnerských vztahů. Mnoho lidí v určité fázi života zakouší úzkost a depresi a potřebuje se vyrovnat s bolestí, zklamáním či nespokojeností nebo jinými nepříjemnými emočními stavy. Často to vyřeší sami bez cizí pomoci. Někdy ale psychické obtíže přetrvávají a způsobují trvající nepohodu doma nebo v práci. Může to být zapříčiněno tím, že v současných obtížích ožívají minulé zkušenosti, které si člověk běžně neuvědomuje, které však významně určovaly a určují přítomný způsob života. Psychoanalytická psychoterapie umožňuje člověku porozumět těmto skrytým stránkám sebe samotného a přispívá k navození procesu osobnostní změny.
Systematický a dlouhodobý kontakt terapeuta a klienta umožňuje přijmout neprožité, nesnesitelné, nesrozumitelné, zraňující nebo jinak bolestivé prožitky. Klient je povzbuzován k tomu, aby svůj čas využil k reflexi a k volnému vyjádření myšlenek a pocitů. Terapeut je vzdělaný k tomu, aby klientovi specificky naslouchal a pomohl mu nalézt smysl pocitů, myšlenek a chování, z nichž některé mu způsobují opakovanou nepohodu, nelibost a dlouhodobé strádání. Klient se celého procesu účastní aktivně, na rozdíl od jiných forem léčby, kde je pasivním příjemce pomoci (například může v poradenské konzultaci dostat radu, jak řešit svoji situaci, nebo od psychiatra obdržet lék).
Nejpřesvědčivěji se psychoanalýza liší od psychoanalytické psychoterapie frekvencí setkání. V průběhu psychoanalýzy se klient s analytikem setkávají čtyřikrát týdně v padesátiminutových setkáních. Psychoterapeutická setkání probíhají jednou až třikrát týdně.
Jak zvolit terapeuta a zahájit psychoterapii
Psychoterapeutickou péči v České republice poskytují jednak zdravotnická zařízení, která mají smlouvu se zdravotními pojišťovnami, nebo samostatní kvalifikovaní psychoterapeuti nebo psychoterapeutická zařízení, která psychoterapii poskytují za přímou úhradu. Poskytovaná psychoterapeutická péče zdravotnických zařízení je většinou plně hrazená pojišťovnou a její rozsah, trvání a častost setkání kromě klinických potřeb určují také finanční pravidla příslušných zdravotních pojišťoven.Stacionární psychoterapeutickou péči poskytují zejména následující zařízení:
Denní sanatorium Horní Palata, U nesypky 28/110, Praha 5, tel: 257325118, email: forman.hynek@vfn.cz , fax: 257312287.
Středisko psychoterapeutických služeb, Břehová 43/3, Praha 1, tel: 222 324 027, email: sps.brehova@worldonline.cz, fax: 222 323 889.
Eset, psychosomatická klinika, Vejvanovského 1610, Praha 4, tel: 272 940 879, email: info@klinikaeset.cz , fax: 272 940 880.
Psychosomatická klinika, Patočkova 712/3, Praha 6, tel: 233351741, email: klinika@psychosomatika.cz, fax: 220 517 955.
Denní psychoterapeutické sanatorium, Nad Ondřejovem 36, Praha 4, tel: 241 444 198, email: dps@ondrejov.cz , fax: 241 444 533.
Dejvické psychoterapeutické centrum, Evropská 86, Praha 6, tel: 777 11 22 48, email: kontakt@dpc.cz .
Velkou část dlouhodobých psychoterapií poskytují individuální psychoterapeuti a tato psychoterapie je hrazená přímou platbou. Cena jednoho psychoterapeutického sezení se pohybuje mezi 600-1400 Kč. Obě formy financování psychoterapie (proplácená zdravotní pojišťovnou nebo přímo placená klientem samotným) mají své přednosti a nevýhody.
Kvalifikaci jednotlivých samostatně pracujících psychoterapeutů lze ověřit u vzdělávacích institucí, které zajišťovaly jejich akreditovaný výcvik. Psychoanalytické vzdělání zajišťuje Česká psychoanalytická společnost, kvalifikaci skupinového analytika garantuje Institut skupinové analýzy (IGA - Institut of Group Analysis) Praha. Výcvik psychoanalytických psychoterapeutů organizuje Česká společnost pro psychoanalytickou psychoterapii (ČSPAP), Institut aplikované psychoanalýzy (IAPSA), Brněnský institut psychoterapie (BIP), nebo Institut psychoanalytické párové a rodinné terapie (IPPART). Webové stránky těchto institucí (viz internetové odkazy níže) informují o jednotlivých terapeutech včetně jejich adres a kontaktních spojení na ně.
Důvěrnost informací
Bude doplněnoPomáhá psychoterapie a existují důkazy o její účinnosti?
Bude doplněnoInternetové odkazy
www.psychoanalyza.czwww.cspap.cz
www.iapsa.cz
www.igapraha.cz
www.i-bip.com
www.efpp.org
www.psychoanalytic-council.org
www.ipa.org.uk
www.epf-eu.org
www.psychoanalysis.org.uk
www.apsa.org